ROSH Sertifikası

ROHS (Restriction of Hazardous Substances) sertifikası, elektronik ve elektrikli cihazlar için kullanılan tehlikeli maddelerin kullanımını kısıtlamak amacı ile oluşturulmuş bir standarttır. ROHS sertifikası, cihazların üretiminde kullanılan bazı tehlikeli maddelerin kullanımının yasak olduğunu belgelemek için verilir.

ROHS Belgesi Nedir?

Elektronik devre, kart ve aletlerde yer almaması gereken maddeleri belirten test raporu ile birlikte belirtilen belgedir. Birçok ürün grubu için verilmektedir. Kullanımı kısıtlanmış veya yasaklanmış olan ürünlerin elektrikli ve elektronik ürünlerde bulunup bulanmadığına dair yapılan test ve analizler sonucunda verilen belgedir. ROHS Belgesi bu açıdan bakıldığı zaman hayati öneme sahiptir. Beyaz eşya grubu da ROSH Belgesi alması gereken eşyalar grubundadır.  Bu Belge insan sağlığı açısından kısıtlanan ve yasaklanan maddelerinin bu ürünlerde kullanılmadığına dair yetkili kuruluşlar tarafından verilen uygunluk belgesidir.

rohs-sertifikasi

ROHS Belgesi Nasıl Alınır?

ROHS Belgesi alınabilmesi için son ürünün numunesi ROHS Akredite laboratuvarlara yollanır. Burada yapılan testler sonucunda ilgili üründe yasaklanmış veya kısıtlanmış ürün olmaması halinde ROHS belgesi alınabilir. Kısıtlanan maddelerin oranları belgenin alınabilmesi için önemlidir.

ROHS Belgesi Nereden Alınır? Veren Firmalar Nelerdir?

Avrupa Birliği standartları ve uyumu açısından bu ülkelere elektronik ürünler satabilmenin en önemli yolu ROHS Belgesine sahip olmaktır. İhracat yapmak isteyen firmaların bu hususta dikkatli olması gerekmektedir. ROHS testlerinin yapılıp ilgili belgenin alınması bu nedenle bir zorunluluktur. Bu Belgele akredite edilmiş firmalar tarafından verilmektedir. Tabii ki belgenin alınabilmesinin en önemli koşulu standart ve geçerliliği olan bir laboratuvarda ilgili testlerin yapılmış olmasıdır. 

rohs-belgesi

ROHS Sertifikası Almanın Faydaları Nelerdir?

ROHS Sertifikası almanın en önemli faydası insan sağlığı açısından ilerleyen zamanlarda hukuki yaptırımlarla karşılaşmamak ve Avrupa Birliği ülkelerine ihracat yapabilmektir. Böylece ROHS belgesine sahip bir ürünün, Avrupa Birliği ülkelerinde ve diğer ülkelerde daha kolay bir şekilde satılmasına olanak tanır.

ROHS (Restriction of Hazardous Substances) sertifikası, bir ürünün belirli zararlı maddelerin kullanımının sınırlandırılmasını garanti eden bir sertifikasıdır. Almanya’da ROHS sertifikasına sahip bir ürün, ülkenin yasalarına uygun olarak üretilmiş ve satılmış olduğunu gösterir. Bu, ürünün kullanıcılarının sağlık ve çevre açısından güvenli olduğuna ilişkin bir güvence sağlar. 

Teklif İsteme Formu

_