ISO Kalite Belgeleri Nelerdir?

iso-kalite-belgeleri

İsviçre’de kurulan ve özellikle teknik konularda belli standartların olması gerektiğini belirleyen kuruluşun ismi kısaca ISO’dur. ISO kuruşu ile birlikte teknik ve bazı teknik olmayan hususlarda belirli standartlar oluşturulmuştur. Bilindiği gibi belirli teknik ve teknik olmayan konularda ISO Kalite Belgelerinin olması gerekmektedir.

ISO yukarıda da belirttiğimiz gibi 1947 yılında İsviçre’de kurulan bir kuruluştur. Bu kuruluş hayatımıza ISO Kalite Belgelerini sokmuştur.  Kalite yönetim standartları oluşturarak bu standartlara uygun hizmet vermek isteyen işletmelerin ISO VE ISO tarafından yetkilendirilmiş kuruluşlardan ilgili belgelerin alınmasını sağlamaktadır.

Patent ve Markta Tescili işlemleri ile ilgili Bilgi, Destek ve Başvuruda bulunmak için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz
cozumpatent.com

ISO Kalite Belgesi Nedir?

Öncelikle kalite belgelerinin bazılarının bir zorunluluk olmadığını belirtmekte yarar vardır.  İşletmelerin kalite belgelerini alması zorunluluk değildir. ISO Kalite Belgeleri isteğe bağlı sertifikalar kategorisindedir.  Burada sektör bazlı bazı zorunluluklardan söz edilebilir. ISO Kalite Belgelerinin zorunlu olduğu hizmet alanları vardır. Yaptığı işi ciddiye alan işletmeler ISO Kalite Belgelerini mecbur olmasalar dahi almayı ihmal etmezler. Çünkü bu belgeler güçlü bir görüntü oluşmasını ve güven duygusunu pekiştirmeye yarar.

ISO Kalite Belgesi ürün ve hizmetlerin kalite yeterliliğini gösteren standartlara göre denetlemeler sonucunda verilen belgelerdir.  ISO Kalite Belgeleri yöneticilerin bilgilerini belgelediği gibi şirketlerin kalite yönetim sistemlerini de belgelemeye yarar. ISO Kalite Belgesi ilgili firmanın bağımsız denetçilerce denetlendiğinin kanıtıdır.  Hayatımızda en çok karşılaştığımız ve ismini bildiğimiz ISO Kalite Belgeleri ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemidir.  Bu belgenin dışında birçok kalite belgesi vardır.

iso-kalite-belgeleri

ISO Belgeleri Nelerdir?

Yukarıda sözünü ettiğimiz ISO Belgeleri aşağıdaki gibidir. Bunların bazıları bazı bakanlıklarca belirli işletmelere zorunlu tutulmuştur. İşte ISO Kalite Belgeleri:

 • ISO 9001: Kalite Yönetim Sistemi,
 • ISO 45001: İş Sağlığı ve İş Güvenliği Yönetim Sistemi,
 • ISO 10002: Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi,
 • ISO 14001: Çevre Yönetim Sistemi,
 • ISO 20252: Pazar, Kamuoyu ve Sosyal Araştırma Yönetim Sistemi,
 • ISO 27001: Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi,
 • ISO 22000: Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi,
 • ISO 13485: Tıbbi Cihaz Yönetim Sistemi HACCP Belgesi: Gıda Güvenliği Sistemi,
 • ISO 50001: Enerji Yönetim Sistemi,

 

ISO Belge Sorgulama Nasıl Yapılır sorusuna cevap arıyorsanız ilgili içeriğimizi inceleyebilirsiniz.
isobelgesial.com/iso-belge-sorgulama-nasil-yapilir/

ISO Kalite Belgeleri hakkında aklınıza takılan her hangi bir durumda Çözüm Patent yetkililerinden yardım talep edebilirsiniz.

Teklif İsteme Formu

_

  Yorumlar devre dışı bırakıldı.