ISO Belgesi

ISO' nun Tanımı

08.03.2017 12:43

ISO Belgesi Nedir?

ISO Belgesi NedirÜlkemizde ve dünyada insanlara ürün ve hizmet veren pek çok firma ve işletme yer aldığı bilinmektedir, sayılarının fazlalığından ve denetimlerin azlığından mıdır bilinmez işletmeler çeşitli belgeler ve sertifikalar edindikçe iyi bir yerlere gelir. İşte ISO belgesi olarak bilinen bir bakıma sistem yeterlilik belgesi olan belgede bunlardan sadece biridir, ISO aslında Uluslar arası Standartları Organizasyonun kısaltmasıdır. Bu belgeyi çoğu kişiler ve kuruluşlar genelde yanlış olarak değerlendirip kanaat getirmektedir, genel anlamda bakıldığında herkesçe kalite belgesi olarak görülür ancak unutulmaması gereken bir durum vardır ki kalite hizmet veya ürünü satın alan kişi ve kuruluşlara göre değişkenlik gösterir. Bu yüzden de tüm ürün gruplarını bir kefeye koyarak değerlendirmek mümkün değildir.

ISO Belgesi Çeşitleri

Hizmet ve ürünlerin çeşitliliği artıkça ve satın alan kişilerin kriterlerine göre kendi arasında gruplara ayırabilmek mümkündür, genel olarak bakıldığında ISO kalite belgesi aslında daha çok işletmelerin yönetim departmanlarının yeterliliğine değerlendirme yapmaktadır. Bu değerlendirmeler sektörlere göre ayrılır bazen işletmenizin iyi bir konuma gelmesi için çeşitlerinden bir tanesine sahip olmanız yeterken bazen de birkaç tanesini birden almanız gerekir. Gelelim belgelerin çeşitlerine;
 • ISO 9001: Kalite Yönetim Sistemi
 • ISO 14001: Çevre Yönetim Sistemi
 • ISO 22000: Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi
 • ISO 27001: Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi
 • OHSAS 18001: İŞ Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi
 • ISO 10002: Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi
şeklinde çeşitlendirilse de kendi aralarında da gruplandırabilmek mümkündür. İhtiyaçlara göre talep edilen belgeleri veren kuruluşlar ve talep edenler aslında iki grupta incelemek daha uygun olur çünkü ilk gruptaki işletme ve belge sağlayıcıları parayı veren düdüğü çalar mantığı sadece belgenin sahibi olmak için talepte bulunur ancak ikinci grupta ki işletmeler gerçekten layığıyla ve hak edişleri ile bu kalite yeterlilik belgelerinin sahibi olurlar.

ISO Belgesinin Yararları

Aslında ISO 9001 belgesi ve 9000 serisinin her bakımdan kişilere kuruluşlara ve ülkenin genel ekonomisin faydası vardır. Yani hem üretene hem satın alana da hem de genel pazara fayda sağlamaktadır, biraz daha açık olması adına yakından inceleyelim;
 • Üreticiye faydaları; işletmenin ve ürünlerin standartlaşması, hızlı ve seri üretim anlamına gelir buda stokların azalmasını, depolamanın kolaylaşmasını ve üretimde çalışan işçilerin motivasyonunu artırır. Bütün işletmede geçerli olan plan ve düzen her alana hâkim olunca üretim planı ile birlikte pazarlama ve benzeri alanlarda artış gösterir. Buda daha fazla satış ve daha fazla para kazanılması anlamına gelir.
 • Tüketiciye faydaları; standartasyon tüketicisi açısından da oldukça büyük yarar sağlar, şöyle ki standart ürün demek bütün alternatifleri birlikte ana ürünün aynı kalitede ve fiyatta olması demektir. Rakip bir ürünün her zaman için kalite ve fiyat unsuruna katkısı vardır elbette ama bu bazen olumlu bazen de olumsuz yönde olur bu tür dalgalanmaların önüne geçen standartasyonu da tabi ki bu kalite belgeleri sağlamaktadır.
 • Ülke ekonomisine faydaları; kaliteli e iyi ürünlerin piyasada artması sonucu taleplerde doğru orantılı olarak artar ve ekonomiye kalkınma sağlanır. Ayrıca böyle bir artış ülke milli gelirini de olumlu yönde etkiler ve kötü ürünlerinde piyasadan sürülmesini sağlar. 

ISO Belgesi Standartasyon Oluşum Aşamaları

ISO belgesi olarak temel mantığın standartlara dayatıldığı üretim olduğunu temel alırsak, aslında gerekliliğinin de farkına varılır. Tabi ki öncelikle belirli kriterlerin şirket içerisinde oluşturulması sağlanmalı ve istenilen kıstaslardan eksiklikler varsa tamamlanmalıdır. Gerçek anlamda bu belgeyi hak ederek almayı düşünen işletmeler biraz standartlarını yükseltmek durumunda kalsalar da tüketiciler açısından oldukça iyi bir durumdur. En basit anlamda örnek vermek gerekirse satın almayı düşündüğünüz ürün veya hizmetin piyasada iyi veya kötü çeşitleri ile birlikte ucuz ya da pahalı olan seçenekleri de mevcuttur. Herkes bakımından düşünürsek aynı ürünü aynı kalite ve fiyatta sarın almayı elbette ki bütün tüketiciler ister, peki, oluşumları kademeleri nelerdir;
 • Teklif aşaması
 • Hazırlık aşaması
 • Komite aşaması
 • Soruşturma aşaması
 • Onay aşaması
 • Yayın aşaması
olarak inceleyebilinmesi mümkündür, bu aşamalar sırasında belge sağlayıcı kurumlardan danışmanlık ve eğitim hizmetlerini de talep etmeniz gerekmektedir. Sistemden aldığınız danışmalık sayesinde daha iyi bir yerlere gelebilmeniz mümkün olmakla birlikte eğitimi alan yönetici açısından kişisel gelişimde sağlanmaktadır.

Neden ISO 9000 Serisi Daha Önemli

Bilindiği gibi ISO 9001 belgesi ve serisi kaliteli yönetim sistemi ile alakalı verilen bir yeterlilik belgesidir, yani işletmenin kalbi görevini gören yönetim eğer sağlam ve iyiyse işletmenin arkasında duran alanlarda kaliteli olur. Şöyle örnekleyebiliriz baş ne kadar sağlama ve aklını kullanabilirse vücutta o kadar sağlıkla çalışır ve uzun süre yaşar, kısacası mantık budur aslında. Standartlığın neden gerektiği konusunda da faydalarından biraz bahsedelim;
 • Üretim alanında çalışanların verimliliğini artırmaya yardımcı olur.
 • Şirket açısından bakıldığında firmaya prestij getirisi sağlar.
 • Pazarlama ve satış departmanı açısından rakiplerinden farklık sağlar.
 • Uluslar arası bir kalitede bir belge olduğu için ülke dışı ticarette avantaj sağlar.
 • İyi ürünlerin satışına bağlantılı olarak müşteri memnuniyetinde artış kazandırır.
 • Denetlenen üretim alanında hata, fire veya çeşitli olumsuzluklarla karşılaşılmaz.
 • Şirket içi denetimi kolaylaştırır
 • Kurumsallaşma adına büyük adım atmanızı sağlar.

ISO Belgesi Hangi Alanlar İçin Geçerli

Genel olarak bakıldığında uluslar arası standartları organizasyonu olduğu için ve kişilerin bu belgeden anladıkları kaliteli ürün ve hizmettir. O halde ISO kalite belgesi bütün hizmet ve üretim alanında görev yapan küçük ya da büyük işletmelerin işleyişini ve yönetimini kapsayan bir yeterlilik belgesi aynı zamanda da bir bakıma firmalar açısından kendini kanıtlama durumudur. Gıda alnından inşaat alanına her sektörde istenilen ve karşımıza çıkan bu belge aslında daha çok üretim alanında faaliyetlerde avantaj sağlamaktadır, sistemli ve planlı çalışma yöntemleri sayesinde üretim ve pazarlama kapasitelerini artırırken tüketici bakımından oldukça büyük faydalar sağlamaktadır. Rekabet ortamından daha çok standartlarını yükseltme ile alakalı bu durum sayesinde bütün ürün kaliteleri aynı orana gelmekte ve müşteri memnuniyeti seviyesi de %100 lere kadar yükselmektedir.

ISO Belgesinin İthalat ve İhracattaki Yeri

Uluslar arası standartlar seviyesine gelebilmek için bu belgeye ve arkasında ki getirilere ihtiyaç duyulduğu bilinir, ürünlerinizin ve işletme yönetiminizin kalitesi bakımından diğer bütün yüksek standartlara sahip işletmeler ile aynı seviyeye gelmeniz demek ithalat ve ihracat ticaretlerinde sizin firmanızın öncelikli olarak tercih edilmesi demektir. Ayrıca firmanızın güvenilirliği ve ürünlerinizin de kaliteli olduğu anlamına gelir. Özellikle yurt dışında bazı ülkelerle ticaret yapabilmek oldukça zordur, çünkü satın aldıkları ürünleri değişik testlere tabi tutarak ince eleyip sık dokurlar. Zaten sizin ürünlerinizde uygulanacak danışmanlık ve eğitim hizmetleri ile beraber alınan bu belge ile ortak kabul görülen ürünler statüsüne yükselecektir. İşletmenizin küçük kapasiteli ya da büyük kapasiteli olması fark etmeden bütün insanlar için ve para kazanmak için üretim yapıyorsanız bu belge şarttır.