Kalite Belgeleri

ISO 9001 Kalite Belgesi

08.03.2017 11:58

ISO 9001 Nedir

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Nedir?

Günümüzde teknoloji hızla hayatımızda girmekte ve hayatın her alanında yer almaya hızla devam etmektedir. Günümüzde iletişim ve teknoloji adeta hayatımızın odak noktasında olmakta ve her işimizde bize yardımcı olmaktadır. İnsanlar internet üzerinden bir çok bilgi alabilmekte ve bir çok ürünü kıyaslayarak aradaki farkı açık bir şekilde görmektedir. Bu da aslında daha bilinçli tüketicilerin toplumda var olması anlamına gelmektedir. Tüketiciler sürekli araştırdıkça ve sürekli yeni bilgiler edindikçe alacakları ürünlerde de bu bilgilerin özelliklerini kullanmaktadırlar. Eskiden çok az miktarda marka vardı ve çok az miktarda ürün vardı, belli bir kıyaskama yapmaya gerek duymadan ya da öyle bir imkan olmadığı için insanlar direkt önündeki ürünü almak zorunda kalmıştır. Ancak günümüzde teknoloji ve internetin gelişmesi ile bir çok ürünü görebilmekteyiz, firmaların sayısı çok arttı, üretilen ürünler arttı. Tüm bunlar da insanları belli bir seçim yapmak ve en iyisini alması için araştırmaya ve kıyaslama yapmaya zorlamıştır. Bu sebeple artık ürünleri üreten kişiler durumun ciddi olduğunun ve rekabetin kızıştığının farkında olduğu için çok hızlı bir şekilde en iyiyi yapmak için uğraşmaktadırlar. Sürekli iyi olması ve daha da geliştirmek için, ürünlerin sürekli iyi olması için günümüzde yeni bir sistem ortaya çıkmıştır. Bu sistem adına bakacak olursak ta Kalite Yönetim Sistemi. Bu sistem ürünlerin kaliteli olması ve rekabet ortamında en iyiyi yapmaya odaklanması amacı ile iyi bir sistemdir. Bu sisteme genel hatları ile bakacak olursak ürünün tüm aşamalarında bu sistem kriterleri yer almaktadır. Ürünün yapılış aşamasında, paketleme aşamasında ya da satış aşamasında kalite yönetim sistemi devreye girmekte ve süreçte ürünün durumu hakkında kayıt yaparak duruma göre onay vermektedir.

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Özellikleri Nelerdir?

Kalite yönetim sistemi, müşterilerin daha çok memnun olmasını amaçlamaktadır. Ürünlerin kalitesini arttırmak amacı ile bu sistem uygulanmaktadır. İso belgelendirme aşaması ise ürün standart ölçülere uyduğu zaman yapılmaktadır. Dünya geneli bazı kalite standartları bulunmaktadır ve bu standart ölçülerine göre ise ürünler incelenmekte ve standart ölçülerinin tam olarak uyması durumunda İso belgelendirme işlemi gerçekleşmektedir. Gönül rahatlığı ile bu süreçten sonra ürünler müşteri ile buluşabilir. İnsanlar bu kaliplaşmış standartların neler olduğunu öğrenmek için internetten araştırabilir ya da ISO 9001 tarafından yayınlanmış olan standartlar kılavuzundan tüm maddeler detaylı bir şekilde öğrenilebilir. Oluşturulan standartlar göz önünde bulundurularak bilinçli olan müşteriler buna göre kaliteden ödün vermeden gerekli ürünleri alabilirler.

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Standartları Nelerdir?

ISO 9001 standartları detaylı şekilde incelenecek olursa içerisinde kalite ile ilgili bir çok madde bulunmaktadır. İlk olarak kalite yönetimin de esas olarak nelerin alınması gerektiği hakkında bilgi veriliyor. Kılavuz olarak içerisinde yer alan tüm kelimelerin, inceleme sürecinde işe yarayacağı ve faydalanılacağı hakkında bilgi veriliyor. Firma tarafından üretilen ürünler ISO 9001 standart maddelerine uyuyor mu diye detaylı inceleme yapılır ve bu ürünlerin standart maddelere uyması durumunda iso belgelendirme işlemi gerçekleştirilir. Çünkü en önemlisi müşteriler için kaliteden ödün verilmemesi ve müşteriler için en iyisini üretebilmektir.
Bu sistemin amacı ise firmaların neler yapması gerektiğini bilmesi ve müşteri memnuniyetini en üst seviyede sağlamaktır. Bu sistem tüm dünya tarafından uygulanmakta ve tüm firmalar bu maddelerle karşılaşmaktadır. Bu maddelerin belirlenmesi sürecinde ise dikkate alınan bazı noktalar olmuştur. Müşterilerin neler istediği, markalardan neler beklediği ve ihtiyaçlarının neler olduğu göz önünde bulundurulmuştur. Kılavuz içerisinde yer alan tüm maddeler de bu süreçte dikkat edilen hususlar arasında yerini almış durumdadır. Müşteriler hangi durumlarda memnun kalıyor, kalite anlayışı ne, insanların memnuniyet seviyesi hangi derece de bulunuyor, ürün üretim aşamasından geçtikten sonra paketleme aşamasına geldiği zaman nasıl paketlenecek ve nasıl bir şekil alacak, satış yaparken hangi kriterler aracılığı ile satılacak ve satılan ürünler hangi kesimlere hitap edecek, bunun gibi bir çok soru kalite standartlarının inceleme alanı içerisinde yer almış bulunmaktadır. Bu sayede aslında üretilen her şey bu standartlar tarafından incelenmekte ve kontrol edilmektedir. Bu sayede herhangi bir problem olması durumunda önceden bu problem tespit edilerek problemin çözümü için , çözüm yolları araştırılabilir. Sonraki süreçte oluşacak herhangi bir problemi önceden uyararak düzeltilmesi ve çözüme kavuşması amacı ile herkes için çok önemli bir aşamada yer almaktadır. Kalite yönetim sistemi, gerçekten ürünlerin kalitesini ölçme konusunda ciddi bir fayda sağlamakta ve müşteri memnuniyetinin en üst seviyede olması için markalara da yardımcı olmaktadır.

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi'nin Hangi Faydaları Bulunmaktadır?

Bu kalite yönetimi içerisinde yer alan kalite standartları ayrı ayrı göz önünde bulundurulduğu zaman aslında herkese hitap eden şartlar içerdiğine dikkat edilmelidir ve bu maddeler aslında zorlayıcı olmamaktadır. Yani daha da açacak olursak kalite her alanda ve her sektörde olması gereken bir kriterdir ve bu maddeler aslında her sektöre gönül rahatlığı ile uygulanabilir. Standart maddeler her kurumun kendisi tarafından farklı farklı konulabilir ancak bu standart maddelerin içeriklerindeki vermek istediği mesaj, standartların genel hatları ile uyuşmak zorundadır. Faydalarına detaylı bir şekilde değinecek olursak en azından her kurum az da olsa hangi kalitede yapması gerektiğini bilir. Bu sayede en azından minimum da olsa her firmanın aklında bir kalite standartı olmaktadır ve firmalar ürün kalitesini bu belirlenen standart altına fazla düşürmemektedir. Diğer kolaylığına ya da faydasına bakacak olursak standart olan maddeler genel olarak düzenlenmiştir. Bu da aslında bu kalite standartları maddelerinin her alanda uygulanabilecek kadar esnek maddeler olduğu anlamına gelmektedir. Bu da firmalar için güzel bir yol gösterici olmuştur ve kendi kurumlarının özelliklerini de göz önünde bulundurarak kolay bir şekilde bu maddeleri kendi ürünlerine uygulayabileceklerdir. Bu standart maddelerin diğer bir faydası ise kişiler bazen ürünü nasıl ortaya çıkaracağını, hangi şartları taşıdıktan sonra müşteriye ulaştırması gerektiğini bilmeyebilir. Ancak bu standartları okuyan kurum sahibi tüm sorularına cevap bulacak ve gerekli şartları yerine getirip hepsini onayladığından emin olduktan sonra müşteri ile buluşturma aşamasına geçebilecektir. Bu ve bunun gibi daha bir çok faydası bulunmaktadır. Adeta faydaları ile kurum sahiplerine yol gösterici nitelikte yer almaktadır. ISO 9001 standart maddelerinin faydalarına devam edecek olursak belli bir standart olursa, her firma en az o standartlarda belirtilen kadar maddeleri uygulamak zorundadır. Bunun sonucunda ürünler kaliteli olacaktır ve doğal olarak müşteri memnuniyeti de artacak, müşteri bu durum karşısında hoşnut olacaktır. Müşteri şikayetleri azaldıkça da kurum sahipleri ürettikleri ürünlerin standartlara uygun olduğundan emin olacak ve kaliteli ürün ürettiğine inanacaktır. Bu standartlar olmasa belki de marka sahibi deneme yanılma yolu ile ciddi masraflar edecekti ancak standartlar belli olunca kurum sahipleri ne yapacağını bildiği için, bu maddeleri uygulayarak daha az masraf ederek bu durumdan kurtulmaktadır.