Kalite Belgeleri

ISO 9001 Kalite Belgesi

08.03.2017 10:16

ISO 9001 Kalite Belgesi

ISO belgesi denilince akla ilk gelen sahip olan şirketin ya da firmanın ürünlerinin ve hizmetlerinin kaliteli olduğu ve standartlarının yüksek olduğu akla gelir. ISO ismi aslında Uluslar arası Standartları Organizasyonun kısaltılması olarak bilinir, her alanda ve her sektörde geçerli olabilecek olan bu belgenin kendi arasında da pek çok çeşidi bulunur. En kabul görmüş ve gerekli olanların arasında yer alan ISO 9001 belgesi genel anlamda kalite yönetim sistemi manasına gelir, bu yüzden de her sektörde görev yapan firmaların aslında ilk olarak başvurması gereken ve çıtalarını yükseltmek için sahip olunan bir bakıma yeterlilik belgesidir. 

ISO 9001 Belgesi Edinme Aşamaları

Takdir edersiniz ki bu kadar önemli sayılan bir belgenin alınması da o kadar kolay olmayacaktır, belirli aşamalardan geçilerek ve belirli bir seviyeye gelerek temini sağlanan ISO 9001 belgesi sahibi olabilmek için bazı yollar izlenmeli ve belirli aşamalara tabi tutulunmalıdır. İşte aşamaların bazıları;
 • Başvuru yapan firmanın ihtiyacının belirlenmesi; bu aşamada işletmenin gönüllülük esası önem arz eder. Kesinlikle istekli olarak talepte bulunması ve belgenin getirileri için her türlü maddi ve manevi altyapıyı sağlayacağına dair taahhütte bulunmasıdır.
 • ISO 9001 Sisteminin Kurulması; daha çok dokümanlara dayalı olan bu aşamada gerekli olan dokümanların şirket içerisinde sağlanması ve getirileri ile ilgili çalışmalara yapılır. Firma içerisinde standartlar konusuna hâkim bir çalışanınız var ise ondan destek alabilirsiniz ya da ISO sistemi ile ilgili danışmanlık hizmeti ve eğitimini veren kurumlardan destek alabilirsiniz.
 • ISO 9001 Sistem Uygulamaları; sistem kurulduktan sonraki uygulama aşamasıdır. İşleyen zamanda firma içerisinde sürekli iyileştirme ve düzeltme işlemleri gerçekleşir ayrıca yeni hatalarında önüne geçilir. Unutulmaması gereken bir başka durumda nasıl olsa temsilcimiz var o halleder düşüncesi ile şirket içerisinde bağımsız hareketlerde bulunulmasıdır, bütün işletme bir bütündür ve bir kısmın aksaması demek bütünü komple ilgilendirir.
 • Belge için Kuruluşa Başvuru; bu aşamada adından da anlaşılacağı üzere belgenin alınması için akreditasyon hizmeti veren kuruluşu seçerek gerekli olan başvurunun sağlanmasıdır. Seçtiğiniz firmaya yaptığınız başvuru neticesinde yapılan değerlendirmelere göre görev aldığınız sektöre göre belgeleriniz tayin edilmesi sağlanır.
 • ISO 9001 Belgesi Değerlendirme ve Denetleme; bu süreçte başvuru yaptığınız kuruluş tarafından bir takım denetimlere tabi tutulunur ve standartlara kadar olan eksiklikler tespit edilir. Eğer bu eksiklikler minimum düzeyde ise düzeltilmesi için ve tekrar denetime tabi tutulmamak için aksaklıkların giderileceğine dair somut deliller sunulduktan sonra firmanız adına ISO belgeniz hazırlanır ve size teslim edilir.

ISO 9001 Kalite Yönetim Sisteminin Faydaları

Bilindiği üzere bütün dünya üzerindeki talep edilen ürünlerin ayrı standartları olduğu gibi işletmelerin yönetim alanları da farklılık gösterir. İyi bir yere gelebilmek adına sahip olunmak istenilen ISO 9001 belgesi işletmelere neler kazandırır bir bakalım;
 • Üretilen ürünlerin seviyeleri arttıkça müşteri memnuniyeti de artar
 • Talep edilen ürünler haricinde potansiyel müşterilerin önerileri dikkate alınarak yeni ürünlerin tasarımı bu doğrultuda olur
 • Buna bağlı olarak yapılan planlı tasarımlar sayesinde maliyet daha da azalır
 • Ürünlerde yakalanan standart sayesinde kalitesiz ürünler azalır
 • Üretim kriterlerinin planlanması sayesinde meydana gelen aksaklıklarda da hızlı çözüm sağlanır
 • Rastlanabilecek sorunlarda daha iyi analiz edilebildiği için yenilerinin önüne geçilir ve işletmede sürekli olarak ilerleme gözlemlenir
 • Çalışmalara firma personelleri de d��hil edilerek motivasyon artışı sağlanır
 • Firma içerisinde ki alanlarda kopukluk giderilir ve birlikte hareket etmeleri sağlanır
 • İşletme açısından yeni pazarlar açılmasında yarar sağlar
 • Firmanızın kurumsallaşması açısından büyük fayda sağlar

ISO 9001 Belgesi Süreli mi?

Genel anlamda düşünüldüğünde aslında bu tür hizmet ve ürün kalitesini etkileyen ve firmaları çeşitli denetimlere tabi tutarak verilen ISO 9001 belgesi ve çeşitlerinin belirli sürelerinin olması gerekir. Bu süre hem üretici hem de tüketici açısından oldukça önemlidir, düşünüldüğünde bu belgeyi bir kere alan bütün firmalar belirli bir süre sonra kendi öz denetimlerini ve kurulu düzenlerini bırakabilir. Böylece eski kalitesiz üretim kapsamlarına dönerler bu da şirketin kendisi ile birlikte tüketicilere de zarar verir, bu yüzden de bu belge için geçerlilik süresini 3 yıl olarak belirlemişlerdir. Şunu da belirtelim ki belirlenen 3 yıl içerisinde de firma çeşitli tarih aralıkları ile tekrardan denetim ve gözetimlere tabi tutulur, zaten alınan belge üzerinde de geçerlilik tarihi ile ilk denetim tarihleri belirtilir.

ISO 9001 Belgesi Tek Başına Yeterli mi?

İşletmenizin faaliyet gösterdiği alana bağlı olarak değerlendirilen bu tür yeterlilik belgeleri sektöre göre değişkenlik göstermektedir. Ancak genelleme yapılırsa çoğu firma için yönetimsel destek sağladığı için üretimden yönetime pazarlamadan depolamaya kadar her alanda etki sağladığı için ilk etapta bazen yeterli olabilmektedir. Bilindiği üzere ISO belge çeşitleri daha da fazladır ve bu çeşitler işletmelerin ihtiyaçlarına göre de değişkenlik gösterir. O halde düşünüldüğünde bazı durumlarda ISO 9001 belgesi yeterli olmayabilir yanında destekleyici nitelikte ki diğer yeterlilik ve kalite belgelerine ihtiyaç duyulur. Özellikle kendini geliştirerek ihracat alanında görev almak isteyen firmalar için birkaç belgeye birden ihtiyaç duyulabilir, ticaret yapacağınız ülke bağlı olarak değerlendirilmesi gerekir. Bilindiği üzere yurt dışındaki çoğu işletme ve benzeri firmalarda kalite standartları oldukça yüksektir, özellikle gıda alanında daha çok seçici ve titiz davranılır. Çeşitli testlere tabi tutulan ürünlerin en azından kendi seviyelerine yakın olması beklenilir bu bakımdan da ISO belgelerinin desteğine ihtiyaç duyulur. Kaliteleri ve seviyeleri oldukça yüksek olan Avrupa ülkeleri ile yapacağınız ticari iletişimlerde daha dikkatli, titiz ve özenli çalışmanız gerekmektedir, ayrıca fiyatlarınızdan önce sahip olduğunuz belgelere ve çeşitli sertifikalara bakılır. Sizde işletme sahibi iseniz ve yurt dışındaki firmalar ile çalışmayı planlıyorsanız hemen standartlarınızı yükseltmek için gerekli çalışmaları yaparak kalite yeterlilik belgenizi almalısınız böylece maddi ve manevi açıdan oldukça iyi yerlere gelebilirsiniz. 

ISO 9001 Belge Ücreti Ne Kadardır?

Firmaların yönetim ve üretim kalite seviyelerini en üstlere taşıyan bu kalite belgeleri sayesinde hem firmalar kendilerine çeki düzen verir hem de piyasaya çıkarılan ürünlerin kaliteleri arttığı için tüketicilerde sebeplenir. Pek çok alanda ve durumda artıya geçmenizi sağlayan belgeleri çeşitli akreditasyon hizmeti veren pek çok firma olması ile birlikte belgenizi almak için başvurabileceğiniz metotlar da değişmektedir. Bu kadar önemli bir konumda olan belgelerin, danışmanlık hizmetlerinin ve eğitimlerinin fiyatları da daima merak edilen bir husustur. Fiyat aralıkları verilen hizmete ve talep edilen belge adedine göre değişkenlik gösterse de belli fiyat arasında seyir etmektedir. Genel anlamda Türk firmaları arasında da sağlayıcıları olsa da yurt dışından bayilik alan firmalarda vardır, bu yüzden de genel olarak fiyatlandırılmasın da elbette ki dolar kullanılmaktadır. Firmanızın daha iyi yerlere gelmesine ve gelişmesine yardımcı olacak ve üretimini artıracak olan kalite belgelerinize sizde bir an evvel elde etmek için girişimlerinize başlamalısınız.